Advertisement

ABD ekonomisinin yavaşladığına yönelik sinyallerin gelişmekte olan ülke varlıklarının talebini düşürmesi ve ihracat görünümüne ilişkin endişeleri artırmasıyla Asya paraları 3 haftadır devam eden rallisine ara verdi.

ABD Merkez Bankası Fed'in Başkanı Ben Bernanke bu haftaki konuşmasında, ABD ekonomisinin "sinir bozucu şekilde yavaş" olduğunu belirterek, yeni bir teşvik programına ilişkin bir sinyal vermekten kaçınmıştı. Fed'in büyümeyi teşvik etmek üzere bankacılık sistemine para pompalaması ve faiz oranlarını sıfıra yakın tutmasıyla yatırımcılar daha yüksek getirili olan gelişen piyasalara yönelmişti. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta deniz aşırı yatırımcılarının net satışçılar konumuna geçmesiyle yüzde 0.2 düştü. Deniz aşırı yatırımcılar bu hafta 1.1 milyar dolar değerinde Tayland, Güney Kore, Endonezya, Tayvan ve Hindistan'a ait hisse senedi satışı gerçekleştirdi.

Yatırımcıların Asya paraları dahil riskli varlıklardan uzak durduğunu belirten Sumitomo Mitsui Banking Corp.'un kıdemli ekonomistlerinden Tetsuo Yoshikoshi, "yatırımcılar bu hafta küresel ekonominin  yavaşladığına ilişkin endişeler sebebiyle tedbirli davranıyor" dedi.

Güney Kore wonu bu hafta ABD doları karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 1,080.85'a geriledi. Tayland bahtı yüzde 0.2 ve Malezya ringgiti yüzde 0.1 düşüle sırasıyla 30.39 ve 3.0155'den işlem gördü. Endonezya rupisi ve Tayvan doları ise ufak bir değişiklik kaydetti ve ABD doları karşısında 8,522 ile 28.739 seviyelerine geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen'ın dün ABD'deki konut piyasasının uzun süre toparlanmanın gerisinde kalacağını söylemesi üzerine 6. haftasında da kayıplarını sürdürmüş oldu.