Advertisement

Bloomberg HT’nin anketine göre yılın ikinci yarısında BDDK banka bazında önlemler alacak. TCMB’den faiz artışı bekleyen ekonomistler, tüm bu çabaların olumlu sonuç vereceğine inanıyor.

Bloomberg HT’nin 15 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği anket, cari açıkla mücadelede yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileri ortaya koydu. Ankete göre ekonomistlerin yüzde 67’si mevcut önlemlerle kredi artış hızının yılsonunda yüzde 25’e düşeceğine inanmıyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 33’ü mevcut alınan tedbirlerin yüzde 25 kredi büyümesi hedefini yakalamada yeterli olacağını düşünüyor. Hatırlanacağı gibi Merkez Bankası, özellikle yılın son çeyreğindeki hızlı düşüşle kredilerin yüzde 25 sınırına çekileceğini tahmin etmişti.

BDDK DEVREYE GİRECEK

Mevcut önlemlerin cari açığı azaltmada yetersiz olduğunu düşünen ekonomistlerin tamamı, yılın ikinci yarısında ekonomi yönetiminden yeni tedbirlerin gelmesini bekliyor. Katılımcıların yüzde 60’ı özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yılın ikinci yarısında daha aktif rol oynamasını bekliyor. BDDK’nın ardından Maliye’nin de daha aktif olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 33 düzeyinde gerçekleşti. Merkez Bankası’nın daha aktif rol oynamasını bekleyenlerin oranı ise sadece yüzde 7’de kaldı.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRACAK MI?

Anketin ulaştığı en çarpıcı sonuçlardan biri de Merkez Bankası’nın faiz politikasına ilişkin beklentiler oldu. Ekonomistlerin yüzde 73’ü bu yıl Merkez Bankası’nın faiz artışlarına başlayacağını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 47’si faiz artışının yılın son çeyreğinde, yüzde 27’si ise üçüncü çeyrekte gerçekleşeceğini tahmin etti. Merkez Bankası’nın bu yıl da faiz artırmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 27 oldu.

EKONOMİ YÖNETİMİ BAŞARILI OLACAK

Peki tüm bu çabaların sonucunda ekonomi yönetimi istediği sonuca ulaşabilecek mi? Ekonomistlerin yüzde 53’ü “Evet, başarı sağlanacak” derken, “Hayır, başarısızlıkla sonuçlanacak” diyenlerin oranı yüzde 40 oldu. Karasızların oranı ise 7 olarak gerçekleşti.
Kerim Karakaya (kkarakaya@bloomberght.com)

kkarakaya@bloomberght.com