Advertisement

Bloomberg anketine katılan ve aralarında trader, analist ve yatırımcıların bulunduğu 19 kişiden 13'ü külçe altının gelecek hafta yükseleceği tahmininde bulundu. Beş kişi fiyatların düşeceğini belirtirken, bir kişi ise çekimser kaldı.

Ağustos vadeli altın bugün Comex piyasasında yüzde 0.2 oranında yükselerek ons başına 1,545.10 dolar oldu. Fiyat, 2 Mayıs'ta 1,577.40 dolar olarak rekor kırmıştı.

Fed Başkanı Bernanke bu hafta yaptığı açıklamada ülke ekonomisinin 'istikrarlı hızda' büyüdüğünü ifade etmişti. Fed'in Bej Kitap adlı raporunda da, 12 bölgeden 4'ünde ekonomik yavaşlama olduğu vurgulanmıştı. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ise dünkü konuşmasında Temmuz ayında faiz artırımı olacağının sinyalini verdi.

Dublin'deki GoldCore'da yönetici olan Mark O'Byrne, "Euro bölgesi ve ekonomik büyümeye dair endişelerle altın yukarı yönlü seyrini sürdürecek. Önümüzdeki hafta veya gelecek haftalarda metal yeniden rekor tazeleyebilir" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Haziran 2011 Cuma, 21:02 Misafir petrol arzı daraldıkça ülkeler ve insanlar güvendiği limanlara yatırım yapıyor, bunlar da petrolün kendisi, altın, gümüş ve de bakır. bence altın ve gümüş bulunduranlar orta ve uzun vadede ciddi anlamda kazanacak, altın hesabı veya fon demiyorum, halis muhlis altından söz ediyorum. neden bazı ülkeler piyasadan altın topluyor sizce ? demek ki insanlar kağıtlara güvenmiyor.