Advertisement

(A.A) - Aralık 2009'dan bu yana pankreas kanseriyle mücadele eden Lenihan'ın durumunun son haftalarda kötüleştiği ve bu sabah Dublin'deki evinde hayatını kaybettiği bildirildi.

Parlamentoya Batı Dublin seçim bölgesinden 1996 yılında giren Fianna Fail milletvekili Lenihan, 2008'den bu yılın ilk aylarına kadar Fianna Fail-Yeşiller Partisi koalisyonunda maliye bakanlığı yaptı.

İrlanda'nın Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan yardım talep etmek durumunda kaldığı döneme maliye bakanı olarak tanıklık eden ve halkın krizin sorumlularından biri olarak gördüğü Lenihan, hastalığına rağmen 25 Şubat'ta yapılan genel seçime kadar görevinin başında kaldı.

Lenihan'ın dış yardım öncesinde açıkladığı 4 yıllık tasarruf planı, kamu harcamaları ve vergi artışlarıyla halkın omzuna ağır yük bindirmişti. Hükümetin ekonomi politikalarını sokaklara dökülerek protesto eden İrlandalılar, genel seçimde eski Başbakan Brian Cowen'ın başında bulunduğu Fianna Fail partisine tarihinin en ağır darbesini indirmişti.