Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İstanbul Ticaret Odası (İTO), ''Özel İdare Mesleki Eğitim Kursları (ÖZİMEK) Projesi'' ile ''7. Dünya Odalar Yarışması''nın ''En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk'' kategorisinde dünyanın en iyi odası oldu.

İTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Oda, Meksika'da ''7. Dünya Odalar Kongresi'' kapsamında gerçekleştirilen yarışmada, ''En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk'' projesi birincilik ödülünün sahibi oldu.

Ödül, Mexico City'de gerçekleştirilen törende, proje sunumunu yapan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'a verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yalçıntaş, Dünya Odalar Kongresi'nin dünya odalarının en önemli organizasyonu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Kongrenin belki de en heyecanlı ve önemli faaliyeti odalar yarışması. Odalar bu yarışmaya en çok inandıkları, en başarılı projelerini göndererek, en iyi olabilmek için yarışıyor. Biz de bu yıl en çok gurur duyduğumuz projelerimizden biri olan ÖZİMEK ile 'En İyi Sosyal Sorumluluk' kategorisine başvurduk ve birinci olduk. Yarışmada gerçekten çok iyi projeler yer aldı. Ancak ÖZİMEK bizim çok başarılı sonuçlar elde ettiğimiz projelerimizden biri. Dünya odalarının da projemizi takdir etmiş olması bize çok mutluluk verdi. Böyle önemli bir uluslararası organizasyonda hem İstanbul'a, hem de Türkiye'ye birincilik ödülünü getirebilmiş olmaktan dolayı son derece gururluyuz.''

ÖZİMEK PROJESİ

İTO'nun İstanbul İl Özel İdaresi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü ile yürüttüğü ÖZİMEK Projesi, bir meslek edindirme ve geliştirme projesi.

İşsizlik sorununun çözümüne mesleki eğitim kurslarıyla destek vermeyi amaçlayan projeye katılan kursiyerler, 260 ile 400 saat arasında teorik ve pratik eğitim aldı.

Projeden 2007 yılı Haziran ayından bugüne 27 bin 832 kursiyer yararlandı ve 25 bin 851 kişi mezun oldu. Ayrıca bu süre zarfında 171 kurs dalı açıldı, 83 meslek lisesinde eğitim verildi.

İşverenler ve iş arayan kursiyerler arasında bir köprü görevi gören İnsan Kaynakları Borsası adı altında bir web sitesi de kuruldu.