Advertisement

ABD'de hisseler 6. haftalarını da ekside tamamladı. Yatırımcıların küresel ekonomiye ilişkin düşüncelerinin gittikçe daha karamsar hâle gelmesi, Dow Jones Endeksi'nin 2002'den bu yana en uzun satış dönemini kaydetmesine sebep oldu.

Teknoloji ve tüketici harcamalarına odaklı şirketler Standard&Poor's 500 endeksindeki değer kaybında başı çekti. Endekste teknoloji ve tüketici şirketleri toplamda yüzde 2.7 geriledi. ABD'nin en büyük müteahhitlik şirketi PulteGroup Inc. yüzde 11 kayıpla, S&P 500'de en çok değer kaybeden şirket oldu. Visa Inc. ve MasterCard Inc., ABD Senatosu'nun atm kartlarının kullanım ücretlerinin 6 ay daha ertelenmesini reddetmesinin ardından yüzde 3.6'nın üzerinde geriledi.

S&P 500, yüzde 2.2 kayıpla 1,270.98 puana gerileyerek, 16 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Endeks 6 haftadır değer kaybediyor. S&P 500, 2008'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşıyor.

Dow Jones Endeksi ise yüzde 1.6  kayıpla 11,951.91 puandan işlem gördü ve Ekim 2002'den bu yana en uzun süreli düşüşünü kaydetmiş oldu.

Piyasaların hâlâ daha ABD ve dünyanın geri kalanındaki ekonomik büyümenin yavaşlamasını fiyatladığına dikkat çeken Fort Washington Investment Advisors'ın yatırım müdürü Nick Sargen, "olumsuz ekonomi haberleri yatırımcıları daha tedbirli olmaya itti. İlk çeyrekteki olumsuz verilerin stresini üzerilerinden atabilir; ancak bunu ikinci çeyrekte yapmak daha zor" dedi.