Advertisement

24. dönem milletvekili seçimleri yabancı ekonomi basınında da geniş yer buldu. Financial Times, sonuçların açıklanmasının ardından haberi, internet sitesinin manşetine taşıdı.

Gazete, AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın genel seçimlerden lider olarak çıkmasının ardından, şimdi de sırada yeni anayasa için oy ve fikir birliğine varılmasının olduğunu yazdı.

Nihai seçim kararını, Tayyip Erdoğan’ın Türk siyasetine hakimiyetini gösterdiğini yazan gazete, başbakan Erdoğan’ın seçmenlerini de değerlendirdi. Tayyip Erdoğan’ın tonunun ve davranışlarının liberal ve muhalifleri endişelendirdiğini yazan Financial Times, başbakanın yoksul ilçelerdeki vatandaşların ve “büyüyen orta sınıfın kahramanı” olduğunu ifade etti.

Ancak AKP’nin milletvekili sayısının 330’un altında kalmış olduğuna da dikkat çekildi. Gazete, bunu Erdoğan’ın ABD’deki başkanlık modeline geçmek istediğini hatırlatarak, şimdi 330 oyla bu projenin zorlu bir hâl alabileceğini belirtti.

Haberde "mali piyasalar, siyasi ve ekonomik istikrarın devamını sağlayacak ve bölgesel bir güç olarak Türkiye’nin konumunu güçlendirecek bir sonucu memnuniyetle karşılar" denildi.