Advertisement

Milletvekili seçimlerin ardından oluşan yeni meclis oldukça renkli ve farklı isimleri bir araya getirdi. 24. dönem meclisi; AKP, CHP, MHP ve BDP destekli bağımsız milletvekillerinden oluştu.

AKP 326, CHP 135, MHP 53 ve bağımsızlar 36 milletvekiliyle mecliste temsil edilecek.

Ak Parti Hakkari, Iğdır ve Tunceli'den milletvekili çıkaramazken, CHP 33 ilden, MHP ise 47 ilden hiç milletvekili çıkaramadı.

Meclis, en yaşlı milletvekili sıfatıyla 7 Aralık 1932 doğumlu olan CHP İstanbul milletvekili Oktay Ekşi başkanlığında toplanacak. Meclis başkanı seçilinceye kadar Ekşi, görevini sürdürecek.

En genç 6 milletvekilinin geçici kâtip üyeliği yapacağı birleşimde, milletvekilleri yemin edecek.

24. dönem meclisinin ilginç özelliklerinden biri KCK ve Ergenekon davası sanıklarının da milletvekili olarak meclise girmesi oldu.

Hatip Dicle, Kemal Aktaş, Selma Irmak, İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız ve Gülseren Yıldırım, cezaevinden çıkarak meclise gelecek.

Ergenekon davasının bazı tutuklu sanıkları da meclise girdi. İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile aynı dava kapsamında tutuksuz yargılanan İlhan Cihaner ve Sinan Aygün, CHP'den milletvekili seçildi.

''Balyoz Planı'' davasının tutuklu sanığı engin alan ise MHP milletvekili olarak mecliste yer alacak.

''Balyoz planı'' davası sanıklarından emekli orgeneral Çetin Doğan, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı emekli albay Hasan Atilla Uğur, birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı gazeteci yazar Tuncay Özkan, yeterli oy alamadıkları için milletvekili seçilemedi.

Ağabey ile kardeş de mecliste aynı çatı altında, farklı partilerden milletvekili oldu. Eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in iki oğlundan biri Yıldırım Tuğrul Türkeş MHP'den, diğer oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş ise Ak Parti'den milletvekili oldu.

Tolga Çandar, Sabahat Akkiraz, Sırrı Süreyya Önder ise sanat dünyasını mecliste temsil edecek isimler oldu.

Murat Bozlak, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Leyla Zana, Altan Tan, Şerafettin Elçi, Hatip Dicle, Emine Ayna, Esat Canan, Selahattin Demirtaş, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Sakık, Gülten Kışanak, Hasip Kaplan ve Aysel Tuğluk gibi bağımsız blok adayları ve BDP destekli isimler yeniden mecliste olacak.

BDP destekli Mardin'den seçilen Süryani Erol Dora da meclise girerken, eski milli futbolcu Hakan Şükür de TBMM’ye seçildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Haziran 2011 Pazartesi, 08:13 Misafir hapisten bi suru vekil geliyor . hakkinda dava acilmamis temiz vekil yok neredeyse.hakkimiza hayirlisi olsun ama temiz bi meclis olmamis.yine hareketli yillar bizi bekliyor.