Advertisement

Son günlerde Sony'den Google'a birçok büyük şirketin ve kuruluşun siber saldırıların hedefinin olmasının ardından, Uluslararası Para Fonu IMF de hackerların saldırısına uğradı.

Saldırıya ilişkin detaylı açıklamalarda bulunmaktan kaçınan IMF'de, hackerların saldırısının ardından önemli gizli bilgilerin sızdırılıp sızdırılmadığı ya da sistemlerin filtrelerinin ne kadar etkilenmiş olduğu bilinmiyor.

IMF sözcüsü David Hawley olayı doğrulamasının sonrasında fonun operasyonel faaliyetlerinin sürdüğünü belirtti.

Avrupa'daki borç sorunu ülkelere yardım paketlerinin çıkarılması esnasında artan siber saldırılar, Euro Bölgesi ülkelerinde de tedirginliğe yol açıyor. Fonun kaydettiği bilgiler arasında 187 ülkeye ait Döviz, tahviller ve diğer finansal enstrümanlara ait veriler bulunuyor. Saldırının bu bilgilere de zarar verebileceği de endişeler arasında yer alıyor.

Dünya Bankası'nın eski siber güvenlik uzmanlarından Tom Kellerman, son saldırının özellikle IMF'nin filtrelerinin kırılması ve bilgi çalınmasına odaklı yapılmış olduğunu söyledi. Hackerların bu kez daha önce kullanılmamış bir yazılımla saldırmış olduklarını, bunun da işleri zorlaştırdığına dikkat çekti.