Advertisement

Ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerle değer kaybeden Asya Borsalarında, Ekim 2008'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemi yaşandı.

Dünyanın en büyük otomobil şirketi Toyota Motor Corp., kâr tahminini indirmesinin ardından yüzde 2.6 değer kaybetti. Japonya'da Nisan ayı makine siparişleri de kazanç beklentisine rağmen yüzde 1.2 düştü. Akıllı telefon üreticisi HTC Corp., şirketin  siparişlerinde 1 milyon dolarlık azalma olması üzerine yüzde 6 geriledi. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Mayıs ayı satışlarının Nisan'a kıyasla yüzde 1.6 düşmesinin onrasında yüzde 1.6 değer kaybetti.

Hisseler üzerindeki aşağı yönlü baskının sürdüğünü belirten Mizuho Asset Management Co., gelen haberlerin karamsar olduğunu, piyasaların da düşüşe oynadığını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 130.68 puana gerilerken, geçtiğimiz hafta kaydettiği yüzde 1.4 oranındaki zararı da artırmış oldu. Endeks 2 Mayıs'taki zirvesinden bu yana, olumsuz ekonomik verilerin etkisiyle 461 milyar dolar kayıp verdi.

New York Üniversitesi profesörü Nouriel Roubini, ABD'deki bütçe sorunları, Çin'deki yavaşlama, Japon ekonomisindeki daralma ve Avrupa'daki borç krizi göz önünde bulundurulduğunda, piyasalar için tam bir "fırtına" olduğunu ifade etti.