Advertisement

Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi ve borç krizindeki ülkenin sorunlarının çözülmesi konularında yetkililer arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin sözlü tartışmasının da Yunanistan borçlanma maliyetini daha da yükseltebilir.

Trichet, 9 Haziran'da Avrupa Birliği liderlerini Schaeuble'nin yatırımcıları da ikinci kurtarma paketinin yükünü üstlenmesi çağrısını kabul etmemesi için uyarmıştı. Trichet ve Schaeuble arasındaki anlaşmazlık, Yunanistan'ın kurtarılması ve İtalya, İspanya ve Portekiz'e sıçramasının önlenmesi konularında siyasiler arasında yaşanan görüş ayrılıklarını da ortaya koyuyor.

Londra'daki Baring Asset Management'ın varlık yönetimi direktörü Toby Nangle, "İtalya, Portekiz ve İspanya'daki kredi yöneticileri ve maliye bakanları, Trichet'nin fonlama maliyetini etkileyebileyecek yorumları sebebiyle zorlanabilir" dedi.

Yunanistan'ın 110 milyar euro ile kurtarılmasının 1 yıl sonrasında, ülke önümüzdeki 3 yıl için 90 milyar euroya daha ihtiyaç duyuyor.

Trichet'nin konuşmasının 1 gün sonrasında 10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi ile aynı süreli Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark 10 Haziran'da 181 baz puanla 2 haftanın en yükseğine çıktı. İspanya'nın risk primi 248 baz puanla 23 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Portekiz'in 10 yıllık tahvillerinin getirisi ile aynı süreli Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark ise Euro dönemi rekoru kırarak 744 baz puana ulaştı.