Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, küresel ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğu yolundaki endişelerle düştü. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son üç haftanın en düşük seviyesine indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 ya da 3.03 puan düşerek, Seul saati ile 16:48'de 1,125.82 puana indi. Endeks böylelikle, 25 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.4 düşerek Asya'daki gelişen piyasalar arasında en büyük kaybı yaşayan endeks olurken, Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2'lik bir kayıp yaşadı. Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 1.1 geriledi.

Çin'de krediler Mayıs ayında hızlı bir düşüş gösterirken, Japonya'da makina siparişleri dört ayda ilk kez geriledi. New York Üniversitesi profesörü Nouriel Roubini, ABD'^deki maliye sorunlarının tam bir fırtınası, Çin'deki yavaşlama, Avrupa'da borç yapılandırması ve Japonya'daki durgunluğun küresel ekonomide bir daralma yaratabileceğini söyledi.

ING Investment Management Korea Ltd.'den şef yatırım yetkilisi Chung Yun, "Yatırımcılar, Avrupa borç endişelerinin sürmesi ve bazı ekonomik göstergelerin yavaşlaması ile birlikte, şimdilerde herhangi bir ivme görmüyorlar" dedi.