Advertisement

Uluslar arası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s, Pazartesi günü Yunanistan’ın kredi notunu 3 kademe birden indirdi. Kredi notu temerrüd seviyesine yaklaştırılan Yunanistan, dünyanın en kötü kredi notuna sahip ülkesi oldu.

Yeniden yapılandırma ve 2. kurtarma paketi tartışmalarının bitmedi ülkenin kredi notu B seviyesinden CCC seviyesine düşürüldü; görünümü ise negatifte bırakıldı. S&P’nin kararının ardından ülkenin 10 yıllık tahvillerinin getirisi yeni Euro dönemi rekorlarına imza attı.

Dünyanın en düşük kredi notuna sahip olan Yunanistan’ın kredi notu artık Ekvator, Jamaika, Pakistan ve Grenada’nınkinin bile altında. S&P gerekçe olarak Yunanistan’a resmi olarak borç veren ülkelerin, Yunanista’nı kurtarma planlarının da temerrüd riskini daha da artırdığına dikkat çekti.

Kararın ardından Yunanistan, S&P’nin not indiriminin, ülkenin, Avrupa Birliği ve IMF’yle birlikte gösterdiği çabalarını  görmezden geldiğini savundu.

Yunanistan’ın 10 yıllık tahvillerinin getirisi bu yıl 2. kez yüzde 17’nin üzerine çıktı. Portekiz ve İrlanda’daki 10 yıllık tahvil faizi de Euro dönemi zirvelerine çıkarak, sırasıyla yüzde 10,66 ve yüzde 11,34 oldu.