Advertisement

Cuma günü IMF başkanlığına aday olacağını açıklayan İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, IMF yönetim kurulunun yaş engeline takıldı.

1994-2001 yılları arasında IMF’nin 2. adamlığını da üstlenmiş olan Fischer’a, IMF’den özel izin çıkmadı. IMF Başkanlık yarışında böylece Christine Lagarde ve Agustin Carstens olmak üzere yine 2 aday bulunuyor. IMF’nin Fischer’ın adaylığını engellemesindeki nedenin zengin ülkelerin karşı çıkması ve Avrupa’nın Fransız aday Christine Lagarde’a tam destek vermesi olduğu tahmin ediliyor.

Bazı zengin ve gelişmiş ekonomiler, Fischer’ın adaylığını açıklamasının ardından bunun karışıklık yaratabileceği ve özel izinler verilmesi gerekeceğinden, ajandanın gecikeceğini belirtmişti.

Eski IMF yönetim kurulu üyelerinden Domenico Lombardi ise Financial Times’a yaptığı açıklamasında, “Ciddi sayıda ülke Christine Lagarde’ın bu pozisyonu alacağına ve gereken oyun verileceğine kesin gözüyle bakmaya başladı bile. Stanley Fischer’ın adaylığı sadece kafa karışıklığı yaratacaktı” dedi.

Lombardi aynı zamanda Fischer’ın 65 yaşını geçmiş olmasından ötürü, bazı kuralların yeniden yazılmasının gerekeceğini, bunun da gidişatı yavaşlatabileceğini ifade etti.