Advertisement

Birçok sıkılaştırma önlemine rağmen Çin’de enflasyon Mayıs ayında da yüksek geldi. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin’in enflasyonu Mayıs’ta 34 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Ulusal istatistik kurumunun verilerine göre Çin’de tüketici fiyatları, son 3 yılın en yüksek seviyesine çıkarak, Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 5.5 hızlandı.

Yüksek gıda fiyatları ve diğer temel emtia fiyatlarındaki artış, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yaşama maliyetlerini yukarı çekiyor.

SANAYİ ÜRETİMİ

Çin'de sanayi üretimi ise geçtiğimiz ay yüzde 13.3 arttı ve ekonomistlerin yüzde 13.1'lik beklentisinin de üzerinde gerçekleşti.

Şanghay Bileşik Endeksi, ülke ekonomisinin büyüme hızını koruduğuna yönelik sinyallerin etkisiyle, enflasyon oranına rağmen değer kazandı.

Hong Kong'taki Societe Generale SA'nın ekonomistlerinden Yao Wei, yüksek tüketici fiyatlarının kalıcılık riski bulunduğuna dikkat çekerek, merkez bankasının enflasyon önlemlerine dikkat çekmesi gerektiğini ifade etti. Yao Wei, enflasyon önlemlerine ara verilmesi durumunda, fiyatların daha da sıçrama yapacağına karşı uyardı.

Wei, Çin'in bu ayki enflasyon rakamlarının gevşemesinin öncesinde, dünyanın en büyük 2. ekonomisinde tüketici fiyatlarının yüzde 6.5 artış kaydedeceğini öngördü.