Advertisement

Bütçe anlaşmazlığına bir uyarı da Bernanke'den

Bütçe anlaşmazlığına bir uyarı da Bernanke

Borç limiti tartışmasının hızla devam ettiği ABD'de, Fed Başkanı uyarıda bulunarak, anlaşmada gecikilmesinin ABD tahvilleri ve dolara zarar vereceğini savundu

15 Haziran 2011 Çarşamba, 07:09 Güncelleme: 15 Haziran 2011 Çarşamba, 07:11

ABD'de borç tavanı ve bütçe konusundaki anlaşmazlığın sürmesi, Obama yönetimini ve ekonomi yönetimini endişelendiriyor. Borç tavanı ve bütçe konusunda bir uyarıda da Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke'den geldi.

Bernanke, ABD’de borçlanma limitinin artırılması gerektiğini bir kez daha dile getirerek, yatırımcıların ABD tahvillerini alma konusundaki güvenlerinin sarsılmaması gerektiğini ifade etti.

Fed Başkanı Bernanke, borçlanma tavanının artırılmasında ertelemeye gitmenin uzun vadede küresel piyasalarda ABD hazine tahvilleri ve dolarının rolüne zarar verici etkide bulacağını söyledi.

Bernanke, Beyaz saray ve Kongre’nin bütçe açığını azaltmak için hızlı bir şekilde bir plan geliştirmeleri gerektiğine dikkat çekerek, taraflar arasında anlaşmanın sağlanamaması hâlinde ABD’nin bütçe açığının bir finansal krize yol açacak bir noktaya daha da yakınlaşacağını belirtti.

Fed başkanı, borç tavanının artırılmaması finansal piyasada ağır bozulmalara neden olabileceğine ilişkin de uyarıda bulundu.

OBAMA: YENİ BİR KRİZ YAŞAYABİLİRİZ

ABD Başkanı Barack Obama, Kongre’nin borç tavanını artırmada başarısız olması halinde bir başka küresel finansal kriz yaşanabileceği konusunda uyarmıştı.

Obama, muhalefetteki Cumhuriyetçilerin de böylesi bir durumu istemediklerini ve borçlanma limitini artırmada makul bir anlaşmaya varılmasını beklediğini söyledi.

Borç limiti konusunun sadece ABD’yi değil tüm küresel sistemi etkileyecek bir konu olduğunu söyleyen Obama, "yeniden bir finansal kriz yaşayabiliriz" dedi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.796 -0,47
USD/TRY 6,0494 0,05
EUR/TRY 6,7523 -0,37
EUR/USD 1,1161 -0,17
FAİZ 26,10 0,38
ALTIN/ONS 1.277,53 -0,71
BRENT 72,21 -0,56
© haberturk.com
Yukarı