Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan Başbakanı George Papandreu'nun kabineyi değiştirerek güvenoylamasına gideceğini açıklamasının ardından son üç ayın en düşük seviyesini gördü. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de aşağı yönde hareket etti.

Rio Tinto Group, metal fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, temel kaynaklar şirketlerindeki düşüşlere öncülük ediyuor. Avusturyalı tekstil elyaf üreticisi Lenzing AG, sermaye artırımına gitmesinin ardından yüzde 6.5 değer kaybetti. Fransaız perakendeci Carrefour SA, UBS Ag'nin "sat" tavsiyesi sonrası yüzde 2.5 düştü. Demag Cranes AG, Terex Corp.'un şirket için teklifini yükseltmesinin ardından yüzde 2.7 değer kazandı.

Gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek, Londra saati ile 08:18'de 265.99 puana indi. Endeks, ABD'de istihdam artışındaki yavaşlamanın ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceği ve Yunanistan'ın temerrüde düşeceği endişelerinin artması ile birlikte, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 8.7 düştü. Euro Stoxx 50 Endeksi ise yüzde 0.9 düşerek 2,706.26 puana indi ve Kasım ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2 geriledi.

Melbourne'de IG Markets'ten piyasa analisti Cameron Peacocok, "Yunanistan'ın borç krizinin tekrar ön plana çıkması ile birlikte, traderların risk iştahı da ortadan kalktı ve sonuç olarak, hisse senetler süregelen bir baskı altında" dedi ve "Atina'da, halkın protestoları nedeniyle, yeni bir hükümet kurulmaya hazırlanılıyor. İkinci yardım paketi için politikacılar arasında anlaşmazlık var. Nihayetinde Avrupa'da borç yapılandırması olabilir" şeklinde görüş bildirdi.