Advertisement

Avrupa'nın olası bir ülke temerrüdüne daha da yakın hale gelmesi ve ABD ekonomisindeki yavaşlama ile birlikte, küresel kredi piyasalarındaki çatlaklar genişliyor. Bunun sonucu, yatırımcılar daha güvenli olduğunu düşündükleri ülkelerin borçlanma tahvillerine yöneliyor.

Faiz swap farkları, Yunanistan'ın ikinci yardım paketi için AB ülkelerinin anlaşmaya varamaması ve Yunanistan'da hükümet karşıtı protestoları durdurmak için polisin gaz kullanması sonrası, son beş ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD'de şirket tahvillerinin iflasa karşı sigorta maliyetleri Ekim ayından bu yana en hızlı yükselişini gösterdi. Şirket tahvillerinin yeni arzlarının yapıldığı piyasa Aralık ayından bu yana ilk kez kapatıldı.

Bu hareketler, 1930'lardaki büyük bunalımdan sonraki en ağır kriz ile birlikte tahvil piyasasındaki toparlamanın ne kadar kırılgan olduğunun altını çiziyor. Avrupa'daki sorunların yanında, Barclays Plc ve Deutsche Bank AG gibi önemli bankalar ABD ekonomisi için büyüme tahminlerini düşürdüler ve Japonya, tarihinin en ağır deprem felaketinin etkilerinden kurtulmakta güçlük çekiyor.

Stamford, Connecticut'ta Aladdin Capital LLC'den Ron Quingley, "Durum kötüleşiyor" dedi ve "Durum küresel anlamda istikrarsız, düzensiz ve altüst hale geliyor" şeklinde yorumda bulundu.

Faiz swap farkı, iki yıl vadeli swap oranı ile benzer vadedeki tahvil faizi arasındaki farkı gösterir ve yatırımcıların kredi riski algılamalarını ölçer. Bu fark New York saati ile 06:05'te 5.06 baz puan yükselerek 25.19 baz puana çıktı. Bu, 10 Ocak'tan bu yana en yüksek farkı işaret ediyor. Bu fark, bu yıl 27 Nisan'da 15.06'ya inerek bu yılın en düşük seviyesini görmüştü.