Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, hindistan ve Çin'de enflasyonu durdurmak için çabaların artırılmasının büyümenin yavaşlayacağı endişelerini artırması ve Yunanistan'ın temerrüde düşeceği endişeleri ile düştü. Bu hareket sonucu, gösterge endeks son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.6 düşerek, Singapur saati ile 1,109.98 puana indi. Endeks böylelikle, 18 Mart'tan bu yana en düşük seviyesinde kapatmaya hazırlanıyor. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.5, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.9 ve Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 2 düşüş gösterdi. Vietnam'da VN Endeksi ise, iki günlük düşüşün ardından yüzde 0.8 yükseldi.

Hindistan bugünkü faiz artırımı ile birlikte, 2010 yılının başından beri 10 kez faiz yükseltti. Hindistan böylelikle, enflasyondaki hızlanmanın etkisiyle, son 10 yılın en uzun süreli sıkılaştırma dönemini yaşıyor. Economic Information Daily'de çıkan bir yoruma göre ise, Çin'de de faiz artırımı uzak değil. Avrupalı yetkililer Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi için henüz anlaşmaya varamadı ve Yunanistan Başbakanı Papandreu kabinesini yenileyerek güven oylamasına gidecek.

Kuala Lumpur'da  Avenue Invest Bhd.'den Lye Thim Loong, "Endişe konusu enflasyon ve bu en çok hızlı büyüyen ekonomileri etkiliyor. Hükümetker büyüme ve sosyal sorumlulukların arasında kalıyor" dedi ve "İşletmeleri fonlamak için ucuz para nihayetinde azalacak" şeklinde görüş bildirdi.