Advertisement

Aşırı sol PVDA partisinin internet sitesinde yayımladığı bir belgeye göre Belçika'daki etnik azınlıkları çalıştırmak istemeyenler arasında BMW, Benetton, C&A, Godiva, Peugeot ve Swatch gibi küresel şirketler de bulunuyor.

Belgeye göre dünyanın önde büyük insan kaynakları şirketlerinden Adecco'dan boş pozisyonlar için aday isteyen Belçikalı şirketlerin birçoğu, aradıkları şartlar arasında Fransızca "BBB" (Blanc, Blue, Belge - Beyaz, Mavi, Belçikalı) kısaltmasına da yer vererek etnik azınlıkları devre dışı bırakıyor. Bazı şirketlerin "BBB" kısaltmasının ardından "Türk veya Yugoslav olabilir" ve "BBB ve diğer milletler ama Arap olmasın" gibi ibarelere yer vermesi bunu doğruluyor.

Adecco Belçika ve Lüksemburg Genel Müdürü Mark De Smed, etnik ayrımcılık iddiasını reddederek "Listenin varlığını doğrulayamayız. Listeyi görmedik ve internete nasıl girdiğini merak ediyoruz" dedi.

PVDA partisinden yapılan açıklamada ise yayımladıkları listenin Adecco hakkında süren ayrımcılık soruşturmasına giren bir belge olduğu belirtildi.