Advertisement

Sıcak havanın henüz tam olarak kendini hissettirmediği, aralıklarla yağışların da görüldüğü İzmir'de, şehir içindeki su parkı ve havuzlar istenen doluluğu yakalayamadı.

Hava sıcaklığının haziran ayı ortasında 27 dereceye kadar düştüğü, sağanak yağışların yaşandığı kentte, vatandaşlar serin bir yaz geçiriyor. Bunaltıcı sıcakların görülmemesi su parklarına, havuzlara olumsuz yansıyor.

Kent merkezindeki su parkı Aquacity Balçova'nın İşletme Müdürü Mesut Durgun, bu tür tesislerin sıcak havaya endeksli olduğuna dikkati çekerek, sıcaklıkların artmasıyla doğru orantılı olarak ilginin arttığını, azaldığı durumlarda da boş kaldığını belirtti. İzmir'de hala ''bahar havası'' yaşandığını kaydeden Durgun, kapalı hava ve yağışlar nedeniyle henüz istedikleri ölçüde doluluğu yakalayamadıklarını ifade etti.

Durgun, 19 Mayıs'ta açtıkları sezonda, serin hava nedeniyle ''kayıp günler'' geçirdiklerini aktararak, ''Sektörün tek önlem alamadığı etken hava durumu. Bu sene o açıdan zorlanılan bir yıl. Okulların henüz kapanmaması ve üniversiteye giriş sınavlarının yaklaşması da doluluğumuzu olumsuz etkiliyor. Sıcaklığın arttığı günlerde bin kadar giriş oldu tesisimize, ancak bu sayının çok daha fazla olabileceğini biliyoruz. Okulların kapanmasını bekliyoruz. Bu hafta itibariyle okullar kapanacak, sınavlar da bitmek üzere. Okulların kapanmasıyla öğrencilerin koşa koşa geleceği yer burası. Temmuz ayında tavan yapacağımızı düşünüyoruz. Hem havalar tamamen, bunaltacak kadar ısınacak, hem de tatil planları yoğunlaşacak. Bugünlerde günlük 750 civarında İzmirli'yi ağırlıyoruz. Temmuz ayının gelmesiyle sayının 2 bine çıkacağını öngörüyoruz'' diye konuştu.

İşleri nedeniyle uzak mesafedeki yerlere gidemeyen vatandaşların, şehir merkezindeki tesisleri tercih ettiğini kaydeden Durgun, kaydırakların, çeşitli ebatlarda havuzların bulunduğu tesiste en fazla ilgiyi dalga havuzunun gördüğünü, animasyonlar, konserler gibi etkinliklerle serinlemek isteyenlere eğlence de sunduklarını sözlerine ekledi.