Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların ekonominin gücünü anlayabilmek için istihdam ve konut verilerini beklemeleri ile birlikte durgun seyrediyor. Bu durum, New York Borsası açıldığında, gösterge endekslerin son üç ayın en düşük seviyeleri yakınında kalabileceğini işaret ediyor.

Terex Corp., Demag Cranes AG'yi alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından, Almanya'daki işlemlerde yüzde 1.3 değer kazandı. Bristol-Myers Squibb Co., ABD'nin bir yılı aşkın bir süredir bekletilen yeni bir ilacı onaylaması ile birlikte bugün aktif olabilir.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 düşüşle, Londra saati ile 10:30'da, 1,258.2 puana geriledi. Dow Jones vadeli kontratı ise 27 puan ya da yüzde 0.2 düşerek 11,804 puana indi.

ABD hisse senetleri dün, Avrupalı yetkililerin Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varamaması ve New York bölgesi imalat sanayi endeksi ve konut kesimi güveni verilerinin kötü çıkması sonrası değer kaybetti. S&P 500 Endeksi yedinci haftayı da aşağıda kapatmaya hazırlanıyor. Böylelikle endeks, istihdam ve imalat sanayi verilerinin ekonomik yavaşlamayı işaret etmesinin de desteği ile, son 10 yılın en uzun süreli haftalık düşüş sürecini yaşayacak.

Avrupa hisse senetleri bugün, Yunanistan Başbakanı George Papandreu, kemer sıkma tedbirlerinin daha rahat onaylanmasını sağlayabilmek için güvenoyu isteyeceğini açıklamasının ardından düşüşünü sürdürdü.