Advertisement

Yunanistan'ın Hazine tahvilleri, Başbakan Papandreu'nun yeni kemer sıkma tedbirleri için destek bulamamasının temerrüd riskini artırmasının ardından değer kaybetmeye devam ediyor. İki yıl vadeli tahvilin faizi ilk kez yüzde 30 seviyesinin üzerine çıktı.

Portekiz'in de iki yıl vadeli tahvilinin faizi, 1999 yılında ilk arzından bu yana en yüksek seviyesine tırmanırken, 10 yıl vadeli İspanyol tahvilinin faizi, 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yunanistan, irlanda ve Portekiz'in tahvillerinin sigorta primleri de rekor seviyelere yükseldi. Başbakan Papandreu, kabineyi yenileyeceğini ve güven oyu isteyeceğini açıkladı. Almanya Hazine tahvilleri ise güvenli liman niteliğinden dolayı değer kazandı ve 10 yıl vadeli tahvilin faizi son beş ayın en düşük seviyesine indi.

Commerzbank AG'nin Londra ofisinden sabit getiri stratejisti David Schnautz, "Yunanistan'ın dramı herkesi kanatlarının altına alıyor ve bundan başka bir konu konuşulmuyor" dedi ve "Risk hayli yüksek ve tamamiyle riskten kaçınma var. İspanya gibi ülkelerin bu ortamda borçlanma piyasasına gelmesi bir meydan okuma" şeklinde görüş bildirdi.

İki yıl vadeli yunanistan tahvilinin faizi 224 baz puan yükselerek, Londra saati ile 11:39'da, yüzde 30.26 seviyesine yükseldi. Portekiz'in iki yıl vadeli kağıdının faizi sekizinci günde de yükseldi ve 54 baz puan çıkarak yüzde 12.97'ye ulaştı. İki yıl vadeli İrlanda kağıdının faizi ise 36 baz puan yükselerek yüzde 12.45'e çıktı.