Advertisement

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, 24 Mart 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan, Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ;de belirlenen ve 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren geçerli olan aylık azami akdi ve gecikme faiz oranlarının değiştirilmediği, söz konusu oranların 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren 3 aylık süre için de geçerli olacağı belirtildi.

Açıklamada, 1 Temmuz 2011–30 Eylül 2011 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının Türk Lirası için yüzde 2,12, ABD doları için yüzde 1,70 ve avro için yüzde 1,64, aylık azami gecikme faizi oranının ise Türk Lirası için yüzde 2,62, ABD doları için yüzde 2,20 ve avro için ise yüzde 2,14 olduğu kaydedildi.

Söz konusu oranların azami oranlar olduğu, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanmasının mümkün bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.''