Advertisement

Beklenenden iyi gelen işsizlik maaşı başvuruları ve konut başlangıçları verisinin ekonominin yavaşladığı endişelerini yatıştırmasıyla ABD Borsaları günü artıda kapattı.

ABD'li marketler zinciri Kroger, yıllık kâr tahminini artırmasıyla yüzde 4.5 değer kazandı. Southern Union ise Energy Transfer Equity LP'nin şirketi 4.2 milyar dolara alacağı haberiyle yüzde 18 değerlendi. Büyük bankaların sermaye artırımıyla karşı karşıya kalacağı edişeleriyle JP Morgan ve Citigroup ise en az yüzde 0.7 oranınde değer kaybetti.

S&P 500, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.2 yükseldi ve 1,267.63 puandan kapanışı yaptı. Endeks, dün Mart'tan beri en düşük seviyeye gerilemişti. Dow Jones Sanayi Endeksi ise 64.25 puan yükselerek 11,961.52 puan oldu.

S&P 500 Endeksi, bu yılın zirvesine çıktığı Nisan ayı sonundan beri ekonomik yavaşlama endişeleriyle yüzde 7 oranında değer kaybetti. Hisse senetlerindeki düşüşe ekonomik aktivitenin yavaşlaması, konut satışlarının beklenenden fazla düşmesi ve sanayi üretimindeki büyümenin azalması neden oldu.