Advertisement

Aynı zamanda Yale Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan ve S&P Case Shiller konut fiyatları endeksinin mimarlarından Robert Shiller, ABD’deki zayıf konut piyasaları ve küresel ekonomideki endişeşere dikkat çekerek, dünyanın en büyük ekonomisinin ekonomik daralmanın eşiğinde olduğunu iddia etti.

Ekonomik modellemelerin ABD ekonomisinin toparlanmasının yolunda olduğuna işaret ettiğini söyleyen Shiller, ancak ABD ekonomisinin modellere bağlı hareket eden bir ülke olmadığını belirtti. Yale Üniversitei profesörü, ekonomide birçok bilinmezin olduğuna dikkat çekerek, modellerin bu sebeple geçerliliğinin çok daha az olduğunu savundu.

“Tahmin modellemelerinin çift dipli krizin olmayacağını söylüyor” diyen ekonomist, ancak kendisinin endişeye yeterince mahal verecek sinyalleri görebildiğini ifade etti.

Konut piyasalarındaki zayıflıklara da dikkat çeken Shiller, psikolojinin değişebileceğini, ancak düşüşün devam etme ihtimalinin daha fazla olduğunu belirtti.

Fed’in tahvil alım programlarına da değinen profesör, bu programların tüketici talebi olmadan ekonomiyi kalkındırmaya yeterli olmadığını vurguladı ve “faizleri isterseniz sıfıra çekin; eğer harcama yoksa, bir şey değişmez” dedi.

Euro Bölgesi ve Japonya’daki endişelere de konuşmasında yer veren Shiller, Yunanistan’ın ikinci bir Lehman olabileceğini söyledi.