Advertisement

Olumsuz verilerin ekonomiye ilişkin karamsarlığı arttığı ABD'de, ülkenin yarısı yeni bir krize kesin gözüyle bakarken, Cumhuriyetçilerin de üçte ikisi resesyonun yaklaşmakta olduğunu düşünüyor. NBC ve Wall Street Journal'in anketine göre, resesyonun kapıda olduğuna inananların artması, ABD Başkanı Barack Obama'nın koltuğunu da riske ediyor.

Amerikalıların yüzde 54'ü Obama'nın ekonomi yönetimini onaylamazken, destekleyenlerin oranı ise  yüzde 49'da seyrediyor. Obama'nın ekonomi yönetimini doğru bulanların oranı, Mayıs ayının başlarında yüzde 52'ydi. Ancak son ayda gelen ekonomik veriler, El-Kaide lideri Usame bin Ladin'i yakalatmasıyla desteği artan Obama'nın popüleritisini de gölgeledi.

NBC-WSJ anketini düzenleyenlerden Demokrat partili Peter Hart ve Cumhuriyetçi Bill McInturff, halkın gelecek hakkında oldukça karamsar olduğuna dikkat çekti. Anketörler, Obama'nın önemli avantajları bulunduğunu, ancak bunun çok zorlu bir yarış olduğunu savundu.

Obama'nın avantajları arasında Amerikalıların yüzde 62'sinin krize sebep olanın Barack Obama değil, aksine bunu düzeltmeye çalışan kişi olduğu düşüncesi belirtiliyor.

Ancak, Obama'yı yeniden seçme düşüncesi olanların sayısı gittikçe azalıyor.

Uzmanlar, ABD başkanının yeniden destek bulabilmesi için yüzde 9.1'de seyreden işsizlik oranının düşürülmesinin şart olduğunu ifade ediyor.