Advertisement

Tokyo Borsası, inşaat şirketlerinin öncülüğünde düştü; Topix Endeksi 2. gününde üst üste değer kaybetti. Japon hükümetinin, depremden sonra ülkenin yeniden inşası için yapılacak harcamalarda kesintiye gidebileceği düşünülüyor.

Japonya'nın en büyük yapı şirketi Shimizu Corp., yüzde 6.2 değer kaybetti. Sekisui House Ltd., JP Morgan Chase&Co ve Credit Suisse Group AG'nin şirketin notunu düşürmesinin ardından yüzde 5.9 düştü. Fukuşima'daki nükleer santralin sahibi Tokyo Electric Power Co. da, Japon bankacılık lobisinin, bankaların, Tepco'nun borçlarını affetmemesi gerektiğini söylemesi üzerine yüzde 9.4 geriledi.

Topix Endeksi yüzde 0.7 değer kaybederek 807.19 puana geriledi ve gün içinde kaydettiği yüzde 0.3'e varan kazançlarını da geri iade etti. Endeks, 11 Mart'taki deprem ve tsunamiden bu yana yüzde 13 düşüş kaydetti.

Hükümetin yeniden inşa politikalarında bir ilerleme görülmediğine dikkat çeken Chuo Mitsui Asset Management Co.'nun genel müdürü Naoteru Teraoka, iç piyasanın krizden önce de zor durumda olduğunu, ülke ekonomisini yukarı taşıyanın denizaşırı piyasalar olduğunu ifade etti. Teraoka, şimdi ise hükümetin daha da büyük bir kargaşa içinde olduğunu, bu sebeple iç piyasaların daha da tehlikeli hale geldiğini belirtti.