Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyeceği endişelerinin derinleşmesine bağlı olarak düşüyor. Bu hareket ile birlikte, Stoxx Europe 600 Endeksi, üç yılı aşkın sürenin en uzun haftalık düşüş dönemini yaşamaya hazırlanıyor. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadelileri fazla bir değişiklik göstermedi.

Teknoloji hisseleri, BlackBerry akıllı telefonlarının üreticisi Research In Motion Ltd.'nin kar tahminini düşürmesi sonrası değer kaybetti. Carrefour SA, Fransa'daki sonuçların şirketin kendi beklentilerini karşılayamaması sonrası yüzde 5 değer kaybetti. Lüks ürün şirketi Tod’s SpA, Morgan Stanley'in not indirimi sonrası yüzde 2 düştü.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek, Londra saati ile 08:29'da 264.95 puana indi. Gösterge endeks, ABD'de istihdam artışındaki yavaşlamanın ekonomik toparlanmanın bocalamakta olduğunu işaret etmesi ve Yunanistan'ın temerrüde düşeceği yolundaki endişelerle, 17 Şubat'taki zirvesinden yüzde 9 düştü. Endeks, bugünkü hareketi ile birlikte, yedinci haftayı da ekside kapamaya hazırlanıyor. Bu, Ocak 2008'den bu yana en uzun süreli haftalık düşüşü işaret ediyor.

Melbourne'de IG Markets'ten analist Cameron Peacock, "Beklentiler oldukça cansız ve haftasonu tatiline yaklaştıkça, riski oldukça agresif bir şekilde yönetme eğilimi var" dedi.

Avrupa hisse senetleri dün, Yunanistan Başbakanı George Papandreu'nun kabineyip yenileyip güvenoyu isteyeceğini açıklamasının ardından son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.