Advertisement

Yunanistan'ın kurtarma paketinde tahvil sahiplerinin de borç yükünü üstlenmesini isteyen Almanya'nın başbakanı Angela Merkel, Avrupa Merkez Bankası'yla krizin çözümü için görüşeceklerini belirterek, talep ve şartlarını yumuşatabileceği sinyalini verdi.

Fransız Başkanı Nicolas Sarkozy'yle birlikte yaptığı toplantının ardından basın toplantısında konuşan Merkel, "Özel kreditörlerin gönüllü olarak bu pakete dahil olmasını istiyoruz" diyerek, kurtarma paketine ve çözüme ilişkin kararların AMB'yle birlikte alınması gerektiğini söyledi. Merkel, "AMB'yle bu konuda sıkıntı ve anlaşmazlık yaşamamalıyız" dedi.

Merkel'in açıklamaları, tahvil sahiplerinin kurtarma paketine dahil olması konusundaki anlaşmazlıkta da uzlaşma sinyalleri verdi. AMB, gönüllü bir yeniden yapılandırmaya "evet" derken, tahvil sahiplerinin borç yükünü üstlenmeye zorlanmasına sert çıkmıştı.

Fransa da AMB'ye bu konuda destek vermişti. Sarkozy, gelinen noktanın önemli olduğunu savundu.

Merkel, Olli Rehn tarafından da dile getirilen, tahvil sahiplerinin gönüllülük esasına dayalı olarak ellerinde bulunan mevcut tahvilleri, daha uzun vadelilerle değiştirilmesi önerisini "iyi bir seçenek" olarak değerlendirdi.

Çözümün zamanına ilişkin bir tarih vermeyen Merkel, "en kısa zamanda" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Haziran 2011 Cuma, 14:58 kadir silvanlı bir ülkenin yünetim kadının elinde olursa o ülke batmaya mahkumdur...
17 Haziran 2011 Cuma, 14:31 kadir silvanlı boş boğaz .... bu yorumu pazartesi yapmalıydı