Advertisement

Yunanistan'daki borç krizinin ekonomiyi yavaşlatacağı ve bu durumun yakıt talebini azaltacağı endişesiyle New York'ta petrol fiyatları dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Yunanistan'a yapılacak mali yardımı desteklemesiyle vadeliler önceki yüzde 3'lük kayıplarını telafi etti. Bu hafta ABD'de dizel yakıt talebinin düşmesiyle ham petrol fiyatları yüzde 5.2 oranında geriledi. Bloomberg anketine göre fiyatlar önümüzdeki hafta düşüşünü sürdürecek.

BNP Paribas'ta emtia stratejisti olan Harry Tchilinguirian, "Ekonomideki yavaşlamayla birlikte petrol talebi ikinci çeyrekte azaldı. Ancak dördüncü çeyrekte talebin artmasını bekliyoruz" dedi.

Temmuz vadeli ham petrolün varili Nymex'te 2.83 dolar düşerek 92.12 dolarla 22 Şubat'tan beri en düşük seviyeye indi. Petrolde bu hafta yaşanan düşüş 6 haftanın en büyük düşüşü olarak kaydedildi.

Londra ICE Futures Europe'ta Ağustos vadeli Brent tipi petrol ise 35 sent veya yüzde 0.3 oranında düşerek varil başına 113.67 dolardan işlem gördü.