Advertisement

Moody's yaptığı açıklamada, İtalya'nın ekonomik büyümesi konusundaki soru işaretleri ve kamu borcunu azaltmak için planladığı politikalardaki riskler yüzünden ''Aa2'' olan uzun vadeli kredi notunu olası bir indirim için izlemeye aldığını bildirdi.

Genelde Euro Bölgesi'ndeki yüksek borç seviyelerine ilişkin devam eden kaygıların İtalya'yı da etkileyebileceğine dikkat çekilen açıklamada, ''İtalyan ekonomisi, büyümenin önündeki uzun vadeli yapısal engeller ve potansiyel olarak artan faiz oranları tarafından karakterize edilen bir ortamda büyüme güçlükleriyle karşı karşıya bulunuyor'' ifadesine yer verildi.

Düşük verimlilik ve esnek olmayan istihdam piyasasının son 10 yılda büyümenin önündeki ''önemli bir engel'' olduğu ve şimdi bu durumun İtalya'nın ekonomik büyümesini engellediği belirtilen açıklamada, özellikle ''seçmen desteğinin yavaşladığı'' gözönüne alındığında hükümetin bütçe açığını azaltmasının zor olabileceğine işaret edildi.

Moody's, ayrıca yatırımcı duyarlılığının, Avrupalı ülkelerin yüksek kamu borcu seviyeleri nedeniyle kırılgan olduğunu da ifade etti.