Advertisement

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, demokrasinin en önemli iki unsuru olana katılımcı ve temsili demokrasi unsurlarının milletvekili genel seçiminde gerçekleştiğini belirterek, ''Buna asla gölge düşürmememiz gerekir. Hukuki mevzuattan kaynaklanan sorunlar var, eminim ki olgunlukla, ağır başlılıkla, konuşarak, diyalogla ve yine demokrasi ve hukukun gösterdiği istikamette bunların hepsi çözülecektir'' dedi.

Erciyes Dağı'nda gerçekleştirilen ''Kayserililer Brunch''ında konuşan Gül, Meclisin önümüzdeki salı günü toplanacağını anımsattı.

Milletvekili genel seçimine büyük bir katılım olduğunu, oyların yüzde 95'inin TBMM'ye yansıdığını belirten Gül, bunun Türkiye'de demokrasinin ne kadar derinleştiğini ve kökleştiğini gösterdiğini söyledi.

Demokrasinin en önemli iki unsurunun katılımcı ve temsili demokrasi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:

''Seçimde bu iki unsur da gerçekleşti bu büyük bir başarıdır, Buna asla gölge düşürmememiz gerekir. Bugün hukuki mevzuattan kaynaklanan bazı sorunlar var, eminim ki olgunlukla, ağır başlılıkla, konuşarak, diyalogla ve yine demokrasi ve hukukun gösterdiği istikamette bunların hepsi çözülecektir. Demokrasi ve hukuk derken de evrensel demokrasiyi ve en gelişmiş ülkelerdeki özgürlükçü hukuku kast ettiğimden kimsenin şüphesi olmaması gerekir. Önemli olan bu ortaya çıkan problemler, bugün karşı karşıya olduğumuz sorunları beraber çözebilme kabiliyetini göstereceğiz, bundan da hiçbir tereddütüm yoktur. Bütün bunların da çözüm yeri şüphesiz ki Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Hepimizin temsilcilerinin bulunduğu bir yerdir. Bütün önemli fikir akımlarının, önemli siyasi akımların Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edildiğini gördüğümüzde temsili demokrasinin de gerçekleştiğini görüyoruz. O zaman sorunların çözümü de orada olacaktır. Bunlar konuşarak, barışçı bir şekilde ve demokrasiye yakışan bir şekilde olacaktır, bundan da hiçbir şüphem yoktur.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Avrupa'nın birçok ülkesi ekonomik kriz yaşarken Türkiye'nin gelişiminin takdir edilmesi gerekiyor. Büyüme istikrarla devam ediyor'' dedi.

Gül, Erciyes Dağı'ndaki Kayseri Büyükşehir Belediyesi tesislerinde şehrin ileri gelenleriyle ''Kayserililer Branch''ında bir araya geldi. Brunch'a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bazı Kayseri milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, bürokratlar, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

İstanbul Sazendelerinin verdiği dinletinin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Gül, davetlilere ''sevgili hemşehrilerim'' diye seslendi. Bu tür toplantıların dayanışmayı artırdığını ve unutulmaz nitelik kazandığı ifade eden Gül, dün sabah Erciyes Dağı'nda çocukluk arkadaşlarıyla yaptığı yürüyüşü ve organize sanayi bölgesindeki temaslarını anlattı.

Kayseri'nin her geçen gün geliştiğini ve herkes tarafından takdir edildiğini belirten Gül, kentin artık Türkiye dışına da açıldığını belirtti.

Organize Sanayi Bölgesinde 2006 yılında 139 fabrikanın temelinin atıldığını anımsatan Gül, tamamlanan fabrikalardan bazılarında incelemelerde bulunduğunu söyledi. Gül, ''Yüksek teknolojiyle çalışan, en gelişmiş ülkelere makine satan fabrikaları görünce göğsüm kabardı, gurur duydum'' dedi.

Kayserililerin hayırsever özelliğinden de bahseden Gül, kentte kazancını gönüllü olarak halkın geleceği için ayıranların sayısının giderek arttığını ifade etti. Gül, ''Kayseri'de hayırseverlik bir nevi kurumsallaştı. Bu konuda tatlı bir hizmet yarışı var'' diye konuştu.

Kayseri'ye benzeyen illerin sayısının giderek arttığını dile getiren Gül, ''Nasıl Kayseri güzelleşiyor, zenginleşiyorsa Türkiye de güçleniyor ve hızla gelişiyor. Avrupa'nın birçok ülkesi ekonomik kriz yaşarken, Türkiye'nin gelişiminin takdir edilmesi gerekiyor. Büyüme istikrarla devam ediyor'' dedi.

Herkesin önceliğini, Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesine vermesi gerektiğinin altını çizen Gül, ''Çünkü kaçırdığımız çok büyük yıllar var. Kısa geçmişimize, siyasi tarihimize baktığımızda çok istikrarsız yıllarımız olmuştur, çok heba ettiğimiz yıllarımız olmuştur, enerjimizi boşa harcadığımız yıllarımız olmuştur. Bunları telafi etmemiz için hepimizin çok daha fazla çalışması kaçınılmazdır ki bizden daha çok gelişmiş olan ülkelerle mesafemizi kısa süre içerisinde kapatabilelim'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Kayseri'de eğitim faaliyetlerine de önem ve öncelik verildiğini belirterek, bugün temelini atacakları Abdullah Gül üniversitesi ile birlikte kentteki üniversite sayısının 4'e yükseleceğini söyledi.

Gül, üniversitenin kurulmasında çaba gösteren ve katkıda bulunanlara teşekkür etti.-3300 RAKIMDA İNCELEME-Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Erciyes Dağı Master Planıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere 3300 metre yükseklikteki Telesiyej tesislerine gitti. Buraya, Cumhurbaşkanlığı korumalarının kullandığı arazi aracıyla gelen Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki ve yüklenici firma yetkililerinden yürütülen çalışmalara ilişin bilgi aldı.

Beraberindekilerle sırtını Kayseri'ye dönerek anı fotoğrafı çektiren Gül, iki genç kız tarafından ikram edilen karpuzdan yedi.

Erciyes Master Planında 30 teleferik ve telesiyej istasyonu kuruluyor. 2022 Kış Olimpiyatlarına aday olan Erciyes'te bu tesislerin tamamlanmasıyla kayak yapılacak pist uzunluğu toplamda 170 kilometreyi bulacak.

275 milyon avroluk proje tamamlandığında Erciyes'teki toplam yatak kapasitesinin de 6 bine ulaşması öngörülüyor.