Advertisement

Merkez bankaları ve regulatörler, dünyanın en büyük bankalarına Basel III düzenlemelerine ek olarak yeni sermaye zorunlulukları getirme konusunda anlaştı.

30 bankaya yüzde 1 ila 2.5 ek sermaye zorunluluğunu öngören uygulama, yeni bir finansal krizi önlemeyi ve oluşabilecek maddi hasarı azaltmayı hedefliyor.

Aylar süren tartışmaların sonrasında, küresel finans sistemi için büyük önem taşıyan 30 bankaya Basel III'e ek zorunluluklar getirilmesinden anlaşmaya varıldı.

Regülatörlerin yeni tasarısı uyarınca, dünyanın en büyük ve birbiriyle bağlantılı 8 bankası, Basel III'te öngörülen yüzde 7'lik sermaye zorunluluklarına ek ol olarak yüzde 2.5 daha fazla sermaye bulundurmak durumunda kalacak. Bu 8 bankanın 2019'a kadar Tier 1 kalemlerindeki sermaye zorunluluğu, yüzde 9.5 olacak. Yaklaşık 20 bankanın zorunluluğu ise yüzde 8 ile 9 arasında değişecek.

Basel Bankacılık Düzenleme Komisyonu yetkilileri aynı zamanda yüzde 1'lik ekstra sermaye zorunluluğuna açık kapı bıraktı. Ekstra yüzde 1'lik uygulama, ekstrem durumlarda bankacılık sistemine tehdit oluşturabileceğ düşünülen bankalarda uygulanacak.

Sermaye zorunluluklarında ek artış, bankaların birbirine ve sistemin başka öğeleriyle bağlantılılığı, operasyonel profil ve rakiplerine kıyasla krize dayanıklılık oranına göre belirlenecek.

JP Morgan, Citigroup, Bank of America, Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas ve Deutsche Bank, en yüksek sermaye zorunluluğuna sahip bankalar olacak.