Advertisement

Asya piyasalarında, Yunanistan'da kemer sıkma paketinin onaylanması ve ABD'de toparlanmanın yavaşlamakta olduğunu göstermesi beklenen ekonomik veriler öncesi, dolar dördüncü günde de yükselirken, hisse senetleri ve petrol fiyatları aşağı yönde hareket etti.

IntercontinentalExchange Inc.'nin Dolar Endeksi yüzde 0.3 yükselirken, ABD doları euro karşısında, Tokyo saati ile 12:58'de yüzde 0.4 değer kazandı. Yeni Zelanda doları ise ABD doları karşısında düşüşünü üçüncü güne taşıdı.MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 ve Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 geriledi. Petrol fiyatları New York'ta yüzde 0.5 düşerken, bakır yüzde 0.7 geriledi ve buğday dört gün üst üste düşüş yaşadı. Asya ve Avustralya tahvillerinin sigorta maliyetleri dokuz ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Yunan parlamenterler, uluslararası yardım dilimini almak için parlamentodan geçmesi gereken 78 milyar euroluk (110 milyar dolar) kemer sıkma paketi için üç gün sürecek görüşmelere bugün başlıyor. Banka hisseleri, Basel Komitesi'nin dünyanın en büyük bankaları için sermaye yeterlilik koşullarını yükseltmesnin etkisiyle, Asya hisselerindeki düşüşlere öncülük etti. Yeni Zelanda'da dış ticaret fazlası Mayıs ayında beklenenden daha fazla daralırken, bugün ABD'de açıklanacak olan tüketici harcamalarının son bir yılın en yavaş büyümesini göstermesi bekleniyor.

RBC Capital Markets'in Hong Kong ofisinden kıdemli gelişen piyasalar analisti Brian Jackson, "Piyasaların görünümü büyük ölçüde Yunanistan'da ne olacağına ve ABD'de büyümenin seyrine bağlı olacak" dedi ve "Asya'da da büyümenin yavaşlamakta olduğunun bazı işaretlerini görüyoruz. Bunun da etkileri görülüyor" şeklinde görüş bildirdi.