Advertisement

Emtia fiyatlarının, ekonomik yavaşlama olsa bile, bakır, palladyum ve mısır gibi emtia grubundaki arz sıkışıklığının fiyatlarda yükseliş getirecek olmasından dolayı, 2008'in sonlarından bu yana gösterdiği en hızlı düşüşün ardından yükselmesi bekleniyor. Geçmişe bakıldığında da bu beklenti güçleniyor.

Emtia grubunun gösterge endeksi Standard & Poor’s GSCI Endeksi, gümüş, kahve ve nikeldeki gerilemenin etkisi ile, ikinci kez aylık bazda düşüş yaşamaya hazırlanıyor. En son böyle bir hareket yaşandığında, gösterge endeks, sonraki altı ayda yüzde 36 artış göstermişti. Spekülatörler, net 1.1 milyon adet, fiyatlarda yükseliş beklentisiyle alınmış ABD vadeli ve opsiyon kontratları tutuyor. Bu, son beş yılın ortalamasının yüzde 37 üzerinde bir miktarı işaret ediyor.

Birmingham, Alabama'da BB&T Wealth Management'tan Walter “Bucky” Hellwig, "Uzun vadeli perspektif, emtiaların önemli bölümünde arz kısıtlarının bulunduğu yönünde" dedi ve "favorim altın, zira bu metal merkez bankası teşviklerinden ve enflasyondan olumlu etkilenecek. Portföyünüzde emtia taşımak isteyeceğiniz bir ortamdayız" şeklinde görüş bildirdi.

Ham madde fiyatlarında iki aydır görülen düşüş, yansımasını hisse senetlerinde de buldu. Ekonomideki yavaşlamanın karlarda düşüş getireceği beklentisiyle, 1 Mayıs'tan bu yana, hisse senedi değerlemelerinde yaklaşık 4 trilyonluk bir erime meydana geldi. Finansal varlıklar, iki düzineden fazla merkez bankası ve aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonu önlemek için faiz artırımına gitmesi ve Yunanistan'daki krizden dolayı da değer kaybetti.

S&P GSCI Endeksi yılın bu çeyreğinde yüzde 11 düşerken, MSCI Dünya Endeksi yüzde 4.5'lik bir düşüş gerçekleştirdi. Bank of America Merrill Lynch endeksine göre, Hazine kağıtları yüzde 3.8 getirdi. Emtia endeksi bu yıl yüzde 2.1 yükselirken, hisse senetleri yüzde 0.7 düştü ve tahviller yüzde 3.6 yükseldi.