Advertisement

Asya paraları, risk iştahındaki azalmanın etkisiyle üçüncü gününde de değer kaybetti. Avrupa'daki borç krizine ilişkin karamsarlığı artan yatırımcılar, gelişmekte olan ülke varlıklarından uzaklaşıyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Yunan Parlamentosu'nun kemer sıkma politikaları ve 5 yıllık orta vadeli program için yapacağı oylamanın öncesinde, haftalık en büyük değer kaybını kaydetti. Yunanistan'ın yardım kredilerini alabilmesi için parlamentonun bu programları onaylaması şart koşuluyor. Borç krizindeki Yunanistan'ın başarılı bir şekilde programları oylaması hâlinde, AB ve IMF yetkilileri de 2. kurtarma paketini tartışmaya başlayacak. Deniz aşırı ülkelerdeki yatırımcıla 24 Haziran'da sonlanan aylık dönemde aldıklarının 3.2 milyar dolar üzerinde Güney Kore, Tayvan ve Tayland varlığı sattı.

Yunanistan'daki borç krizinin İtalya ve Portekiz gibi diğer Avrupa ülkelerine de sıçrama ihtimalinin, yatırımcıları yüksek getirili varlıklardan uzak tuttuğunu belirten Woori Futures Co.'nun Döviz analisti Byeon Ji Young, bu durumun  hisseleri de aşağı çektiğini aktardı.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek 1,084.81 seviyesine gerilerken, Tayland bahtı ve Malezya ringgiti de yüzde 0.4'er düşüşle sırasıyla 30.80 ve 3.0560'dan işlem gördü. Filipin pezosu da ABD doları karşısında kaybedenlerden oldu ve yüzde 0.3 kayıpla 43.560 puana zayıfladı.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.1 değer kaybederek, geçtiğimiz haftanın kayıplarını yüzde 0.3'e genişletti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Yunanistan'ın iflas etmesi ihtimalinin yalnızca ülkedeki bankaları değil, bölgedeki diğer bankaları da tehdit ettiğini söyledi.