Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı'nın fiyatları sabitlemek için piyasaya daha fazla stok sunulacağını açıklaması ve ABD'nin ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın endişesi ile petrol New York'ta değer kaybetti.

Petrol vadelileri, bu hafta açıkalanacak olan ABD tüketici harcamalarının bir yıldaki en yavaşa tırmanışı göstermesi ve imalatın soğuması ihtimali ile yüzde 0.8 kadar değer kaybetti. Yunan hükümeti daha fazla uluslararası yardım alabilmek için 5 yıllık kemer sıkma planını oylamaya gidecek. 28 ülkeye klavuzluk eden Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Nobuo Tanaka, geçtiğimz hafta yaptığı açıklamada ihtiyaç halinde ajansın tekrar harekete geçebileceğini açıkladı.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ağustos teslimli hampetrolün varili 76 sent düşerek 90.40 dolar olurken, Singapur'da 10.43'te 90.61 dolardan işlem gördü. Petrol fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 16 değer kazandı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ağustos teslimli brent petrolün varili 87 sent ya da yüzde 0.8 kadar düşüşle 105.25 dolara geriledi. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Haziran 2011 Pazartesi, 11:48 Misafir ülkemizde pompa fiyatlarına yansımıyor yalnız