Advertisement

Avrupa'daki zayıf ekonomilerin eurodan çıkmasının büyük ihtimalle önlenemeyeceğini savunan milyarder yatırımcı George Soros, "eurodan çıkmak için bir düzenleme yok, ancak şu şartlarda bu önlenemez bir olasılık" dedi. Viyana'da katıldığı panelde konuşan Soros, dünyanın Yunanistan'dan başlayan bir ekonomik dağılmanın eşiğinde olduğunu belirterek, bunun kolayca yayılabileceğini söyledi. Soros aynı zamanda finansal sistemdeki kırgınlığın da sürdüğüne dikkat çekti.

Yunanistan'daki siyasilerin tasarruf paketini onaylatamama ihtimaline ilişkin endişeler, hem küresel piyasaları hem de euroyu aşağı çekiyor. Euro geçtiğimiz hafta İsviçre franfı karşısında rekor düşük seviyeye geriledi.

Avrupa'daki krizin aslında euro merkezli olduğunu söyleyen milyarder yatırımcı, bunun öngörülmüş olan ve hâlâ ilerleyen bir finansal kriz olduğunu söyledi. Soros, "bunu daha fazla insan fark etmeye başladı ve yetkililerin sadece zamanı uzatmaya çalışıyor. Ancak, zaman onların aleyhine çalışıyor" dedi.

Euro Birliği, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Finlandiya, Avusturya, Portekiz, İspanya ve İrlanda'nın katılımıyla 1999'da kuruldu. Yunanistan, Euro Birliği'ne katılan 12. ülke oldu.