Advertisement

Fed, 600 milyar dolar değerindeki tahvil alım programının bu hafta sonlanlanmasının ardından faizleri düşük tutmak için elindeki 2.86 trilyon dolarlık bilançosunu kullanması sebebiyle, Amerikan hazine tahvillerinin en büyük alıcısı olmaya devam edecek.

ABD Merkez Bankası Fed'in 2. tur tahvil alım programı sona yaklaşırken, 22 Haziran'da Fed, elinde bulundurduğu ve vadesi dolan tahvilleri tekrar yerine koyarak hazine kağıdı almaya devam edeceğini açıkladı. Bu da bankanın önümüzdeki 12 ay boyunca finansal sisteme 300 milyar dolar enjekte edeceği anlamına geliyor.

Eylül 2008'de Lehman Brothers Holdings Inc.'in iflasından bu yana finansal sisteme toplamda 2.3 trilyon dolar enjekte etmiş olan Fed, yavaşlayan ekonomide faizleri düşük tutabilmek için hazine tahvillerini almaya devam edecek.

ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre'deki Cumhuriyetçilerin 2 ila 4 trilyon dolarlık bütçe kesintilerini tartıştığı sırada, tahvil alımlarının tahvil ihraçlarının talebini destekleyeceği tahmin ediliyor.

tlanta'daki ING Investment Management'ın yatırımcılarından Matt Toms, Fed'in bir süre daha gevşek politikalardan uzaklaşmak istemediğine dikkat çekti.