Advertisement

Avrupa hisse senetleri, sekiz hafta arda arda haftalık düşüş göstererek gösterge endeksin son üç ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından, alış ağırlıklı seyrediyor. ABD endeks vadelileri yükselirken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

İsveçli Niscayah AB, Stanley Black & Decker Inc.'nin şirketi 1.2 milyar dolara satın almak için teklifte bulunmasının ardından yüzde 152lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük boya üreticisi Akzo Nobel NV, yüksek ham madde fiyatları ve üretimdeki kesintiler nedeniyle karının düşeceği tahmininde bulunmasının etkisiyle yüzde 8.3 düştü.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 08:45'te 264.23 puana çıktı. Endekste, düşen iki hisse karşılığı üç hisse değer kazandı. Endeks, Yunanistan'ın temerrüde düşeceği ve ABD ekonomisine ilişkin verilerin tahminlerden kötü çıkması sonucu, 1998'den bu yana haftalık bazda en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 geriledi.

Yunan parlamenterler, daha fazla uluslararası yardım alabilmek için onaylanması gereken beş yıllık kemer sıkma paketini görüşmeye bugün başlayacak. Bu paketin parlamentodan geçmemesi, Euro Bölgesi'nde ilk ülke temerrüdünün yaşanmasına neden olabilir. Zira Yunanistan'ın Ağustos ayında vadesi dolacak borçlarının toplamı 6.6 milyar euro (9.4 milyar dolar).

Yunanistan meclisinde, üç gün sürecek olan görüşmeler bugün Atina saati ile 18:00'de başlayacak. Oylamanın 29 Haziran'da yapılması bekleniyor. Beş yıllık kemer sıkma paketinin teknik detaylarını içeren yürürlük kanununun da görüşülecek ve bu kanun 30 Haziran'daki son tarihe kadar onaylanacak.