Advertisement

Standard&Poor's'un da sahibi olan McGraw Hill'in araştırma birimi, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin AAA seviyesindeki kredi notunun indirilmesi hâlinde, ABD hazine kağıtlarını elinde bulunduran yatırımcıların 100 milyar dolara yakın zarar edebileceğini söyledi.

Faiz oranlarını yükselterek, daha düşük fiyatlamalara sebep olacak bir notu indirimi, ABD Hazinesi'nin de yıllık 1 trilyon doları bulan bütçe açığının faizlerini de 2.3-3.75 milyar dolara yükseltebilir.

S&P Değerleme ve Risk Stratejileri analistleri, S&P ya da diğer bir kredi derecelendir kuruluşunun ABD'nin notunu düşürmesi durumunda, tahvillerin de değer kaybının 100 milyar dolara ulaşabileceğinin altını çizdi.

Mevcut durumda ABD hazine tahvilleri, olası bir kredi indirimini yansıtmıyor. Dünyanın en büyük ekonomisinde 10 yıllık hazine kağıtlarının getirisi Cuma günü yüzde 2.85 ile bu yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. Yatırımcılar ise hem ekonomideki yavaşlamadan, hem de Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin yayılma tehlikesinden ötürü tedirgin.

ABD'nin not indirimi, ülkenin borç limiti ve uzun vadeli bütçe açıklarını da olumsuz etkileyecek.

Nisan ayında S&P, ABD'nin notunu teyit etse de, ülkenin görünümünü durağandan negatife çevirdi ve ülkenin 2013'e kadar bütçe açığına ilişkin riskleri azaltamaması hâlinde, kredi notunun yeniden değerlendirmeye alınacağını açıkladı.

Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's ise Hazine'nin borç limitini 2 Ağustos'a kadar yükseltmemesi durumunda, ABD'nin negatif izlemeye alınacağını duyurmuştu.

Bill Gross gibi ünlü küresel yatırımcılar, ABD'nin uzun vadeli mali sorunlarının bir süre daha devam edebileceğini söyledi. Bu yılın başlarında Gross, ABD hazine tahvilleri yatırımlarını azaltmıştı.

S&P'nin analizine göre, ABD'nin kredi notunun AA ya da A'ya indirililmesi, 10 yıllık tahvillerin fiyatlarını sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 3.2 düşürecek. Bu oran 30 yıllık tahviller içinse yüzde 3.9 ve yüzde 6.3 olarak gösteriliyor.