Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Yunanistan'ın bütçe kesintilerini onaylatma konusunda zorluklarla karşılaşabileceği endişeleri ve bugün açıklanacak olan ABD verilerinn ekonomide yavaşlamayı işaret edebileceği beklentileri ile değer kaybetti. Gösterge endeks, bu düşüşlerle birlikte, son bir yıl içinde ilk kez çeyrek dönemi ekside kapatmaya hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.5 düşerek, Seul saati ile 16:25'te 1,109.86 puana geriledi. Endeks bu çeyrekte yüzde 5.2 düştü ve 30 Haziran 2010'da biten çeyrekten sonra ilk kez çeyrek dönemlik düşüş gösterecek. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1 düşerken, Tayland'da SET Endeksi yüzde 1.1'lik bir kayıp yaşadı. Hindistan'da Bombay Borsası Sensitive Endeksi yüzde 1.1 ile Asya'da en hızlı yükselen endeks olurken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi Şubat ayından bu yana en uzun çıkış dönemini gerçekleştirdi.

Samsung Electronics Co. ve and Powerchip Technology Corp.'taki en az yüzde 2'lik düşüşler, teknoloji hisselerinin geneline satış getirdi. Yunan parlamenterler, uluslararası yardımı alabilmek için onaylamak durumunda oldukları 78 milyar euroluk (110 milyar dolar) kemer sıkma programını görüşmeye bugün başlayacak. Bu görüşmeler 3 gün sürecek. Bugün ABD'de açıklanacak olan tüketici harcamalarının ise son bir yılın en yavaş artışını göstermesi bekleniyor.

Seul'de Shinhan BNP Paribas Asset Management Co.'dan fon yöneticisi Chu Moon Sung, "Yatırımcılar Yunanistan'da ne olacağına ve ABD verilerinin, çift değil ama en azından yumuşak bir gerileme gösterip göstermeyeceğine bakıyor" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 3.6 arttı ve yüzde 0.5 düşen gelişmiş ülke hisseleri göstergesi MSCI Dünya Endeksi'nden çok daha iyi bir performans gösterdi.