Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, dünyanın en büyük ekonomisindeki tüketici harcamaları verisi öncesi yükseldi. Bu hareket, gösterge endeks Standard & Poor's 500'ün (S&P 500) New York Borsası açıldığında, üç günlük düşüşün ardından yukarı yönde hareket edebileceğini işaret ediyor.

Stanley Black & Decker Inc., İsveçli Niscayah AB için 1.2 milyar dolarlık teklif vermesinin ardından hareketli bir seans geçirebilir. Nike Inc., Almanya'daki işlemlerde, kar açıklaması öncesi yüzde 1.2 değer kazandı.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 10:49'da 1,266.9 puana çıktı. Endeks güniçinde yüzde 07 kadar bir düşüş göstermişti. Dow Jones endeks vadeli kontratı ise 23 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek 11,904 puana ulaştı.

Bugün ABD'de 15:30'da açıklanacak olan Mayıs ayı tüketici harcamaları verisinin son bir yılın en yavaş yükselişini göstermesi bekleniyor. Bu durum, daha az birinci el otomobil alımını ve zayıf istihdam durumunu işaret ediyor. Eğer bu veri beklendiği gibi yüzde 0.1'lik bir artış gösterirse, Haziran 2010'dan bu yana en yavaş artıişını gerçekleştirmiş olacak.

Yunan parlamenterler, daha fazla uluslararası yardım alabilmek için onaylanması gereken beş yıllık kemer sıkma paketini görüşmeye bugün başlayacak. Bu paketin parlamentodan geçmemesi, Euro Bölgesi'nde ilk ülke temerrüdünün yaşanmasına neden olabilir. Zira Yunanistan'ın Ağustos ayında vadesi dolacak borçlarının toplamı 6.6 milyar euro (9.4 milyar dolar).

Yunanistan meclisinde, üç gün sürecek olan görüşmeler bugün Atina saati ile 18:00'de başlayacak. Oylamanın 29 Haziran'da yapılması bekleniyor. Beş yıllık kemer sıkma paketinin teknik detaylarını içeren yürürlük kanunu da görüşülecek ve bu kanun 30 Haziran'daki son tarihe kadar onaylanacak.