Advertisement

ABD'den gelen zayıf ekonomik verilerin ve arz fazlası endişelerinin arasında kalan ham petrolün varili dün (Pazartesi) 90.61 dolardan işlem görerek, 4 ayın en düşük seviyesine işaret etti.

Ağustos vadeli petrol fiyatları Pazartesi günü Nymex Borsasında yüzde 0.6 değer kaybederek 55 cent aşağıda seyretti. 18 Şubat'tan bu yana en düşük fiyatta işlem gören petroldeki düşüş, geçtiğimiz hafta Uluslararası Enerji Ajansı'nın 60 milyon varillik stratejik petrol rezervlerini piyasaya sürme kararıyla tetiklendi.

Petrol fiyatları bu ay küresel ekonomik büyümedeki yavaşlama ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın açıklamalarıyla yüzde 12 değer kaybetti.

Diğer yandan altın fiyatları da piyasadaki endişeleri yansıtıyor. Ağustos vadeli altın kontratları dün yüzde 0.3 geriledi ve 1,496.40 dolardan işlem gördü.

Petrol ve diğer emtia fiyatları, doların euro karşısındaki zayıflamasından da olumsuz etkilendi. Euro, dolar karşısında Sarkozy'nin açıklamalarının ardından değerlendi.

Petrol fiyatları, ABD'de açıklanan ve değişiklik kaydetmeyen Mayıs ayı tüketici harcamalarından da etkilendi ve kayıplarını devam ettirdi.

Nymex petrol 90.61 dolardan işlem görürken, Brent petrol de 87 centlik düşüşle 105.99 dolara geriledi.