Advertisement

Yunanistan'da hükümetin kemer sıkma tedbirleri için ilk adımı atmasının ardından, Asya piyasalarında, hisse senetleri üçüncü günde de yükselişini sürdürürken, euro dolar karşısında son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol fiyatları ise iki günlük rallisini genişletti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:15'te yüzde 1.3 yukarıda seyrediyordu. Eylül vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, Hazine tahvilleri bu yılın en keskin üç günlük kaybını gösterdi. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 yükselerek 1.4509 dolara yükseldi ve Kore para birimi won üçüncü günde de değer kazandı. Asya'da Japonya dışındaki 50 yatırım yapılabilir kredi notuna sahip bankayı izleyen Markit iTraxx Asia Endeksi 3.5 baz puan düştü. Petrol New York'ta yüzde 0.4 yükselerek son bir haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, 78 milyar dolarlık (113 milyar dolar) yardımı alabilmek için gereken kemer sıkma tedbirleri için parlamentonun onayını aldı. Bu kanunun yürürlük kanunu da bugün oylanacak. Bugün Avrupa'da açıklanacak olan tüketici fiyatları endeksinin yükselmesi ve buna bağlı olarak, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımı beklentisinin güçlenmesi bekleniyor. Güney Kore'de ise sanayi üretimi son yedi ayın en düşük sevieysinden yükseldi.

Ichiyoshi Investment Management Co.'nun Tokyo ofisinden Mitsushige Akino, "Birçok dönüşler ve sapmalar olacak, ancak Yunanistan 'en kötü durum' senaryosundan kaçmayı başardı" dedi ve "Bu durum, yatırımcıların risk almasını kolaylaştırıyor" yorumunda bulundu.