Advertisement

Warren Buffett'in şirketi Berkshire Hathaway Inc.'in de bir kısmına sahip olduğu otomobil üreticisi BYD Co.'nun değerlenmesi ve Yunanistan parlamentosunun kemer sıkma programını onaylaması üzerine Çin'deki hisseler prim yaptı. Şanghay Bileşik Endeksi böylece bir yıldan bu yana en zararlı geçen çeyreğindeki düşüşe ara vermiş oldu.

Çin'in en büyük petrol ve kömür üreticileri PetroChina Co. ve China Shenhua Energy Co., ham petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle emtia üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. BYD ise 1.35 milyar yuana varan sermaye artışının ardından yüzde 46 artış kaydetti. Çin'in en büyük komisyon ve aracılık şirketi Citic Securities Co. ise piyasadaki rallinin kazançları artıracağına yönelik beklenti üzerine yüzde 2.4 değer kazandı.

Yunanistan'a ilişkin endişelerin gevşemesiyle yatırımcıların güveninin yerine gelmeye başladığını söyleyen Shaghai Kingsun Investment Management&Consulting Co.'nun fon yöneticilerinden Dai Ming, "yurtiçinde, piyasanın beklentisi enflasyonun yakın zamanda zirveye tırmanacağı yönünde" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 2,763.53 puana ulaştı. Endeks dün yüzde 1.1 kayıpla 16 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetmişti. CSI 300 Endeksi yüzde 1.5 değerlenmeyle 3,045.50 puandan işlem gördü.

Şanghay Bileşik Endeksi bu çeyrekte son yılın en kötü performansını kaydetti ve yüzde 5.6 geriledi. Endeksteki düşüşte enflasyon kontrolleri kapsamında yapılan sıkılaştırma önlemleri etkili oldu.

Çin Merkez Bankası geçtiğimiz yılın başından bu yana munzam karşılıkları 12; faizleri ise 4 kez artırdı.