Advertisement

Asya'daki büyüme rakamlarının gelişmiş ülkeleri geride bırakması ve merkez bankalarının faiz artışlarının bölgenin getiri avantajını yükseltmesiyle Asya paraları değer kazandı. Asya paraları 4 çeyrektir üst üste yükseliyor.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Yunan siyasetçilerinin 5 yıllık taasarruf paketini onaylaması üzerine 3. gününde de güçlendi ve Mart'ın sonundan bu yana kaydettiği kazançları yüzde 1.2'ye genişletti. Güney Kore wonu, ülkedeki sanayi üretiminin beklentinin üzerinde gelmesiyle, ABD doları karşısında son 2 ayın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Asya paralarında önümüzdeki üç ayda da değerlenme öngören Brown Brothers Harriman Ltd.'ın Döviz yöneticilerinden Chris Gothard, Asya ekonomisinin yavaşladığına ilişkin endişelerin, Yunanistan'dan gelen haberler sayesinde gevşemiş olduğunu belirtti.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.7 primle 1,069.55 seviyesine çıkarken, geçtiğimiz çeyrekte toplamda yüzde 2.6 değerlendi. Güney Kore wonu, Asya'nın en aktif 10 parası arasında en iyi performansa sahip ikinci para birimi oldu. Singapur doları yüzde 0.4 değerlenmeyle 1.2293'ten işlem gördü ve Mart'ın sonundan bu yana yüzde 2.5 yükseldi.

Tayvan doları ise bugün yüzde 0.7 kazançla 28.728'e çıktı. Tayvan dolarının çeyreklik kazancı yüzde 2.4 oranında gerçekleşti.