Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyeceği yolundaki endişelerin ortadan kalkmasıyla birlikte yükseldi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin dördüncü günde de yükselişini sürdürebileceğini işaret ediyor.

Wells Fargo & Co. ve JPMorgan Chase & Co.'nun her biri, Almanya'nın en büyük bankalarının Yunanistan'ın borçlarının uzatılması konusunda hükümetle anlaşmaya vardığı yolundaki haberlere bağlı olarak yüzde 0.3 yükseldi. Dünyanın en büyük online satış şirketi EBay Inc., Bank of America Corp. ve Citigroup Inc.'nin "al" tasiyesi sonrası yüzde 4.7 değer kazandı.

Eylül vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 08:50'de, 1,307.20 puana yükseldi. Gösterge endeks son üç günde yüzde 3.1 değer kazandı. Dow Jones endeks kontratı 29 puan ya da yüzde 0.2 artarak 12,247 puana ulaştı.

Lisle, Illinois'de Oakbrook Investments'ten Peter Jankovskis, "Rallinin arkasındaki en önemli faktör açık bir şekilde Yunanistan" dedi ve "Kemer sıkma programının uygulanması önemli bir basamak. Bu durum, temmuz ayında piyasaya artık yük olmayacak" yorumunda bulundu.