Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'deki enflasyon önlemlerinin, ülkenin büyüme oranlarına zarar vereceğinin speküle  edilmesi üzerine yatırımcılar daha güvenli varlıklara yöneldi. Dolar, euro karşısındaki 6 günlük düşüşüne ara verdi ve yükselişe geçti.

ABD doları, Pekin'deki Economic Information Daily gazetesinin Çin'in bu hafta sonu büyük ihtimalle faiz artışına gideceğini yazması üzerine, 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kazandı. Dolar, aynı zamanda vergi tatilinden yararlanmak üzere Amerikan şirketlerinin ülkeye kazandıkları paraları getireceği inancıyla da desteklendi. Avustralya doları ise ülkenin Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmemesi üzerine düşüşe geçti.

Çin'in büyümesine ilişkin endişelerin artabileceğini, ancak bunun şu anda da zaten piyasalarda fiyatlanan bir durum olduğuna dikkat çeken Okasan Securities Co.'nun tahvil ve Döviz traderlarından Tsutomu Soma, bunun açık pozisyondaki dolarları satın almak için iyi bir sebep olduğunu belirtti.

Dolar, euro karşısında 1.4539'dan 1.4474'e yükseldi. ABD doları dün euro karşısında 1.4578 seviyesinden 9 Haziran'dan bu yana en düşük düzeyini test etmişti. Dolar/Yen paritesi ise 80.80'den 81.10'a yükseldi. Avustralya doları, ABD doları karşısında 1.0734'den 1.0676'ya düşerken, yen karşısında da 86.73'ten 86.58'e geriledi.

Euro ise yen karşısında 117.47'den 117.37 seviyesine geri çekildi. Avrupa'nın ortak para birimi euro, yen karşısında dün 117.74'e kadar yüksemiş ve 8 Haziran'dan bu yana en yüksek değerini kaydetmişti.

Pekin'deki Information Daily gazetesi, Çin'in Haziran ayı enflasyonun yüzde 6.2 oranında gerçekleşmiş olabileceğini belirterek, ülkenin bu hafta sonu faiz artırabileceğini yazdı.